  • Mfr # 818-10-12-M16X1.5-CKN-A4
  • Zoro # G411814163
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Size
M16x1.5
Plunger Width
10 mm
Final Nose Force
32 N
Plunger Projection
12 mm
Standards
RoHS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
818-10-12-M16X1.5-CKN-A4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M16x1.5
Plunger Width
10 mm
Overall Length
70 mm
Handle Diameter
27 mm
Handle Length
41 mm
Thread Length
26 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Final Nose Force
32 N
Plunger Projection
12 mm
Standards
RoHS
Body Material Grade
316
Body Material
Stainless Steel
Plunger Material
Stainless Steel
Handle Material
Thread
Partially Threaded
Thread Pitch
1.5 mm