  • Mfr # 41-60-3/8X16-150-D3-SK
  • Zoro # G408627738
/ea
Key Features
Load Capacity
3,147 lbf
Thread Size
3/8"-16
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Base Dia.
2.36 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
41-60-3/8X16-150-D3-SK
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height
6.09 in
Thread Size
3/8"-16
Base Dia.
2.36 in
Bolt Length
5.91 in
Base Thickness
0.16 in
Hex Size
11/16 in
Base Diameter
2.36 in
Overall Height
6.09 in
Details
Item
Male-End Leveling Mount
Load Capacity
3,147 lbf
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Finish
Plain
Includes
Nut, Rubber Pad
Base Shape
Round
Bolt Material
303 Stainless Steel
Base Material
304 Stainless Steel
Thrust Pad Material
Buna-N
Swivel Angle
6 Degrees
Connection Type
Threaded Stud
Series
GN 41
Center-to-Center Mounting Hole Distance
1 89/100 in
Description
Male-End Leveling Mount, Leveling Mount Type Swiveling Stud, Base Dia. 2.36 in, Height 6.09 in, Load Capacity 3,147 lbf, Thread Size 3/8 In.-16, Includes Nut, Rubber Pad, Connection Type Threaded Stud, Bolt Length 5.91 in, Finish Plain, Base Material 304 Stainless Steel, Thrust Pad Material Buna-N, Bolt Material 303 Stainless Steel, Swivel Angle 6 Degrees , Base Shape Round, Base Thickness 0.16 in, Series GN 41, Socket Material Not Applicable