  • Mfr # 7062.1-48-B25-NI-A
  • Zoro # G222731871
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
7062.1-48-B25-NI-A
Country of Origin
Germany
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 25 mm, Bore Thread Size M5x0.8, Collar Outside Diameter 48 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 48 mm, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Collar Material Grade 316L, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top 34 mm, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Bore Tolerance H10, Bore Width Not Applicable, Screw Thread Size M5