  • Mfr # 333-1.10-12.00-A-ES
  • Zoro # G310396142
Color
Silver
Overall Length
12 9/16 in
Finish
Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
333-1.10-12.00-A-ES
Overall Length
12 9/16 in
Color
Silver
Finish
Anodized
Mounting Hole Center to Center
12 in
Load Capacity - Perpendicular
450 lbf
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Load Capacity - Parallel
843 lbf
Description
Pull Handle, Mounting Type Threaded Holes, Material Aluminum/Zinc, Finish Anodized, Mounting Hole Center to Center 12 in, Projection 2.6 in, Grip Thickness Not Applicable, Screw Size 5/16 In.-18, Overall Length 12.6 in, Overall Width 2.6 in, Thread Depth 0.59 in, Grip Length 11.45 in, Color Silver, Degree Offset Not Applicable, Standards RoHS Compliant