  • Mfr # 352-60-30-M10-E-40
  • Zoro # G008258059
/ea
Key Features
Height
1.18 in
Thread Size
M10
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Tap Depth
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
352-60-30-M10-E-40
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
1.18 in
Thread Size
M10
Tap Depth
10 mm
Overall Diameter
60 mm
Overall Height
30 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Load Downward Compression
724 lbf
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Isolator Material
Natural Rubber
Shape
Cylindrical
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Maximum Load Sideways Shear
2,456 lbf
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Durometer
40A
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
Load Sideways Shear - Maximum
10,924.83 N
Load Downward Compression - Maximum
3,220.51 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 724 lbf, Overall Diameter 60 mm, Height 1.18 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 2,456 lbf, Thread Size M10, Durometer 40A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 10 mm