  • Mfr # 353-50-50-M10-S-70
  • Zoro # G408258093
/ea
Key Features
Height
1.97 in
Thread Size
M10
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
Maximum Load Downward Compression
252 lbf
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
353-50-50-M10-S-70
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
1.97 in
Thread Size
M10
Stud Length
28 mm
Overall Diameter
50 mm
Overall Height
50 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
252 lbf
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Shape
Conical
Durometer
70A
Vibration Isolator Style
One Threaded Stud
Maximum Load Sideways Shear
514 lbf
Isolator Material
Natural Rubber
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Load Downward Compression - Maximum
1,120 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Load Sideways Shear - Maximum
90 N
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Threaded Stud, Maximum Load Downward Compression 252 lbf, Overall Diameter 50 mm, Height 1.97 in, Stud Length 28 mm, Maximum Load Sideways Shear 514 lbf, Thread Size M10, Durometer 70A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Conical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth Not Applicable