  • Mfr # 352-100-60-M16-E-40
  • Zoro # G008258189
/ea
Key Features
Height
2.36 in
Thread Size
M16
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
352-100-60-M16-E-40
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
2.36 in
Thread Size
M16
Tap Depth
16 mm
Overall Diameter
100 mm
Overall Height
60 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Shape
Cylindrical
Maximum Load Sideways Shear
2,827 lbf
Durometer
40A
Maximum Load Downward Compression
1,673 lbf
Isolator Material
Natural Rubber
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Load Sideways Shear - Maximum
12,575.12 N
FDA Approved
Not FDA Approved
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Load Downward Compression - Maximum
7,441.87 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 1,673 lbf, Overall Diameter 100 mm, Height 2.36 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 2,827 lbf, Thread Size M16, Durometer 40A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 16 mm