  • Mfr # 352-125-75-M16-E-55
  • Zoro # G608259210
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
352-125-75-M16-E-55
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Tap Depth
16 mm
Overall Diameter
125 mm
Overall Height
75 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Shape
Cylindrical
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Durometer
55A
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Isolator Material
Natural Rubber
Maximum Load Downward Compression
4,523 lbf
Maximum Load Sideways Shear
6,110 lbf
Load Sideways Shear - Maximum
27,178.62 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
Load Downward Compression - Maximum
20,119.3 N
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 4,523 lbf, Overall Diameter 125 mm, Height 2.95 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 6,110 lbf, Thread Size M16, Durometer 55A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 16 mm