  • Mfr # 451-70-45-M10-ES-55
  • Zoro # G108258126
/ea
Key Features
Height
1.77 in
Thread Size
M10
Mounting
Compressor; Motor; Pump
Resistant To
Abrasion; Wear
Overall Diameter
70 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
451-70-45-M10-ES-55
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
1.77 in
Thread Size
M10
Overall Diameter
70 mm
Stud Length
27 mm
Tap Depth
8 mm
Overall Height
45 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Mounting
Compressor; Motor; Pump
Resistant To
Abrasion; Wear
Durometer
55A
Stud or Tap Material
304 Stainless Steel
Maximum Load Downward Compression
1,603 lbf
Shape
Cylindrical
Maximum Load Sideways Shear
3,626 lbf
Isolator Material
Natural Rubber
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole and One Threaded Stud
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Load Sideways Shear - Maximum
16,129.25 N
Mounting Style
Compression
Load Downward Compression - Maximum
7,130.5 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole and One Threaded Stud, Maximum Load Downward Compression 1,603 lbf, Overall Diameter 70 mm, Height 1.77 in, Stud Length 27 mm, Maximum Load Sideways Shear 3,626 lbf, Thread Size M10, Durometer 55A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Compressor; Motor; Pump, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material 304 Stainless Steel, Tap Depth 8 mm