  • Mfr # KDRMA27L1E01
  • Zoro # G6608262
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure
UL Type 1
Input Voltage
208/240V AC
Max. HP
2 hp
Max. Output Amps
7.5 A
Application
Conveyors, HVAC Chillers, Oil Rigs, Pumps, Sprinkler Irrigation Systems
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KDRMA27L1E01
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
6.75
Width
12.5
Height
12.25
Overall Height
12.25 in
Overall Depth
6.75 in
Overall Width
12.5 in
Details
Item
Input Line Reactor
Enclosure
UL Type 1
Input Voltage
208/240V AC
Max. HP
2 hp
Max. Output Amps
7.5 A
Application
Phase
Three
Filter Type
Low Z
Watts Loss
27 W
Standards
RoHS, UL Listed
Impedance
3 %
Function
Eliminate AC Drive Nuissance Tripping and Reduce Harmonics
Features
Maximum Output Power
Frequency
50/60 Hz
Maximum Output Current
10 A
For Use With
Variable Frequency Drive
Enclosure Type
Description
Input Line Reactor, UL Type 1, Filter Type Low Z, Maximum Output Power 2 hp, 208/240V AC, Maximum Output Current 10 A, Watts Loss 27 W, Overall Height 12.25 in, Overall Width 12.5 in, Overall Depth 6.75 in