  • Mfr # BVM3SWRSSRGSL-250
  • Zoro # G6136439
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Three-Piece
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BVM3SWRSSRGSL-250
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Pipe Size
2 1/2 in
Overall Length
6.9 in
Ball Opening Size
2 in
Handle Height
5.3 in
Handle Length
11.7 in
Connection Size - Side 2
2 1/2 in
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 1
Details
Ball Material
316 stainless steel
Body Style
Inline
Ball Port Style
Standard Port
Valve Ways
2-Way
Valve Structure
Three-Piece
For Media
Combustible Gases
Connection Type
Socket x Socket
Item
Ball Valve
Stem Type
Blowout Resistant
Handle Type
Lever
Standards
API 607, API 608, ASME B16.34, NACE MR0175
Temp. Range
-50 Degrees to 500 Degrees F
Seat Material
RPTFE
Max. Pressure
1,920 PSI CWP
Stem Material
Body Material
Stainless Steel
Ball Valve Product Group
Manual
Compliance
ASME B16.34 Class 800, NACE MR0175
Handle Material
300 Stainless Steel
Seal Material
Graphite
Connection Gender - Side 2
Female
Coefficient of Volume (Cv)
300
Included Mounting
ISO 5211 Actuator Mounting Pad
Color - Valve Handle
Red
Connection Type - Side 2
Socket
Operating Temperature - Maximum
500 Degrees F
Vented Ball Valve
Non-Vented
Connection Type - Side 1
Socket
Maximum Pressure - Steam
250 PSI WSP
Vacuum Service Rating
-29.912 in Hg
3-A Standard Compliance
Not Rated
Maximum Pressure - Combustible Gas
Not Rated
Handle - Locking
Locking
Connection Gender - Side 1
Female
Operating Temperature - Minimum
-50 Degrees F
Valve Series
BVM3
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material 316 Stainless Steel, For Media Combustible Gases, Valve Construction Three-Piece, Nominal Valve Size 2 1/2 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 1,920 psi, Maximum Pressure - Steam 250 psi, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating -29.912 in Hg, Ball Material 316 Stainless Steel, Ball Port Style Standard Port