  • Mfr # 41FFS-CI125P34-FBI-GFV
  • Zoro # G1612095
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
4"
Connection Type
Flanged
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
200 psi @ 150 Degrees F WOG, 125 psi @ 450 Degrees F WSP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
41FFS-CI125P34-FBI-GFV
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
4"
Length
11 1/2 in
Screen Size
1/8"
Height
13 3/4 in
Mesh Size
0.13 in
Perforated Screen Size
0.1250 in
Connection Size
1 in
Details
Item
Basket Strainer
Connection Type
Flanged
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
Mesh
1/8"
Standards
ASTM A 126 Class B
Gasket Material
Fiber
Screen Area
108.44 sq in
Maximum Pressure
125 psi @ 450 Degrees F Steam, 200 psi @ 150 Degrees F WOG
For Use With
Gas, Oil, Steam
Includes Screen
Yes
Strainer Style
Single
Cover Type
Bolted
Maximum Temperature
450 Degrees F
Cv Flow Factor
276.7 gpm
Strainer Type
Perforated
Maximum Pressure at 100 deg F
200 psi
Series
GFV
Description
Basket Strainer, Connection Size 1 in, Mesh Size 0.13 in, Screen Material 304 Stainless Steel, Maximum Temperature 450 Degrees F, Cover Type Bolted, Height 13 3/4 in, Maximum Pressure at 100 deg F 200 psi, Strainer Style Single, Housing Material Cast Iron, Connection Type Flanged, Maximum Pressure 200 psi, Cv Flow Factor 276.7 gpm, For Use With Gas, Oil, Steam, Gasket Material Fiber, Includes Screen Screen Included, Length 11 1/2 in, Perforated Screen Size 0.125 in, Pipe Size 4 in