  • Mfr # KT-CLED40-S1-850-VDIM
  • Zoro # G113326834
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Fixture Voltage
120-277V
Color Temperature
5000K
Max. Fixture Wattage
40W
Height
11.0236 in
Length
10.748 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KT-CLED40-S1-850-VDIM
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Height
11.0236 in
Length
10.748 in
Width
12.2835 in
Details
Lumens
5600
Fixture Voltage
120-277V
Color Temperature
5000K
Max. Fixture Wattage
40W
CRI
>80
ROHS
Yes
DLC Premium
Yes
Dimming
0-10V
Description
40W LED Canopy. 5000K. 8'' Square Housing. 120-277V Input. 160 Deg Beam Angle. Bronze
  • • 5000K CCT
  • • 40W