  • Mfr # KT-BPLED40PS-14-8CSA-VDIM /G2
  • Zoro # G701113570
/ea
Key Features
Light Technology
LED
LED Replacement For
3 Lamp T8 32W
Lighting Technology
LED
Color Temperature
3500K, 4000K, 5000K
Lumens
2,400 lm, 2,500 lm, 3,500 lm, 3,600 lm, 4,400 lm, 4,500 lm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KT-BPLED40PS-14-8CSA-VDIM /G2
Country of Origin
Viet Nam
Dimensions
Overall Width
11 7/8 in
Overall Length
48 in
Overall Height
2 1/2 in
Details
Light Technology
LED Replacement For
3 Lamp T8 32W
Lighting Technology
Color Temperature
3500K, 4000K, 5000K
Lumens
Color Rendering Index
80
Rated Life
50,000 hr
Dimmable
Yes
Emergency Battery Backup
No
Mounting Style
Ceiling
Max. Ambient Temp.
140 Degrees F
Lumens per Watt
110 lm/W, 113 lm/W, 117 lm/W, 120 lm/W, 125 lm/W
Item
Flat Panel
Warranty
5 yr
Max. Fixture Wattage
40 W
Lens Shape
Flat
Min. Ambient Temp.
-4 Degrees F
Series
XFit
Dimming Method
0-10V
Sensor Type
No Sensor
Description
Lens Shape Flat, 3500K, 4000K, 5000K, 2,400 lm, 2,500 lm, 3,500 lm, 3,600 lm, 4,400 lm, 4,500 lm, 110 lm/W, 113 lm/W, 117 lm/W, 120 lm/W, 125 lm/W, LED, LED Replacement For Not Applicable, Bulb Included No, For Bulb Type LED, Lamp Quantity Not Applicable, Sensor Type No Sensor, Max. Fixture Wattage 40 W, Color Rendering Index 80, 120 to 277V AC, Dimmable Yes, Emergency Battery Backup No, Series Gen 2