  • Mfr # CPCB-16/24-25FT
  • Zoro # G8565067
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
SOOW
Wire Size
16 AWG
Number of Conductors
24
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CPCB-16/24-25FT
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
16 AWG
Length
25 ft
Nominal Outside Dia.
0.74 in
Conductor Size
16 AWG
Overall Length
25 ft
Outside Dia.
0.74 in
Nominal Outside Diameter
0.74 in
Details
Item
Portable Cord
Trade Designation
SOOW
Number of Conductors
24
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Jacket Color
Yellow
Location
Indoor/Outdoor
Voltage
600V
Conductor Material
Copper
Standards
CSA, cUL, UL
Features
UV, Oil and Water Resistant
Max. Amps
7
Wire Color
Temp. Rating
-10 to 90°C
Special Features
Oil Resistant, UV Resistant, Water Resistant
Gauge/Conductor
16/24
Conductor Insulation Color
Temperature Rating - Maximum Dry
194 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Description
Pendant Cable, Number of Conductors 24, Wire Size 16 AWG, Trade Designation SOOW, Jacket Material PVC, Wire Color (2) Black/Red, Black, Black/Orange, Blue, Blue/Black, Blue/Red, Brown, Brown/Black, Brown/Blue, Brown/Red, Green, Orange, Orange/Black, Orange/Blue, Orange/Red, Red, Red/Black, Red/Blue, Red/Orange, Yellow, Yellow/Black, Yellow/Blue, Yellow/Red, Jacket Color Yellow, Length 25 ft, Voltage 600 V, Nominal Outside Dia. 0.74 in