  • Mfr # K0121.11A5X40
  • Zoro # G7268339
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
28mm
Finish
Uncoated (Parts), Electropolished (Handle)
Height
41mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0121.11A5X40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
28mm
Height
41mm
Length
83mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
107 mm
Overall Height
108.5 mm
Height (In.)
0.97
Width
1.10"
Hub Height
40.5 mm
Handle Height - Minimum
65 mm
Handle Height - Maximum
68.5 mm
Handle Length
83 mm
Thread Length
40 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Stainless Steel
Style
Classic Ball
Thread Type
External
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Stainless Steel
Handle Type
Ball Knob
Thread Standard
UNC
Components Material
Handle Material
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 107 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud