  • Mfr # K0121.1110X50
  • Zoro # G7329616
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
28mm
Finish
Uncoated (Parts), Electropolished (Handle)
Height
41mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0121.1110X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
28mm
Height
41mm
Length
83mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
107 mm
Width
1.10"
Overall Height
118.5 mm
Height (In.)
0.97
Handle Height - Minimum
65 mm
Hub Height
40.5 mm
Handle Length
83 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Maximum
68.5 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Stainless Steel
Style
Classic Ball
Type
External Thread
Standards
DIN EN ISO 4753
Thread Type
External
Components
Stainless Steel
Item
Adjustable Handle
Thread Standard
Metric
Components Material
Handle Material
Handle Type
Ball Knob
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Stainless Steel, Components Material Stainless Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 118.5 mm, Overall Length 107 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud