  • Mfr # K0120.2A5X40
  • Zoro # G7292321
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
35mm
Height
50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0120.2A5X40
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
35mm
Height
50mm
Length
108mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
138.5 mm
Width
1.38"
Height (In.)
1.12
Overall Height
124 mm
Thread Length
40 mm
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 124 mm, Overall Length 138.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud