  • Mfr # K0738.2A21X25
  • Zoro # G7330270
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0738.2A21X25
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
57.2 mm
Width
0.73"
Height (In.)
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
25 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Black
Finish
Components Material
Steel
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Thread Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 57.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated