  • Mfr # K0737.2A31X45
  • Zoro # G7298755
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0737.2A31X45
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
Width
0.73"
Overall Height
77.2 mm
Thread Length
45 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Black
Finish
Black Oxide (Parts)
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Straight
Thread Type
External
Type
External Thread
Components
Steel
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Handle Type
Straight
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 77.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated