  • Mfr # K0738.2061X60
  • Zoro # G7281919
Color
Black
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0738.2061X60
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
92.2 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
60 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Details
Color
Black
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 60.00mm, Overall Height 92.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated