  • Mfr # K0737.3A31X50
  • Zoro # G7309955
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Black
Diameter
21.2mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0737.3A31X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21.2mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
92 mm
Height (In.)
1.46
Thread Length
50 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Maximum
42 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
38 mm
Details
Color
Black
Finish
Black Oxide (Parts)
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Straight
Item
Adjustable Handle
Components
Steel
Type
External Thread
Thread Type
External
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Handle Type
Straight
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 92 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated