  • Mfr # K0738.3081X25
  • Zoro # G7269860
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Black
Diameter
21.2mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0738.3081X25
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21.2mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Overall Height
67 mm
Width
0.83"
Height (In.)
1.46
Thread Length
25 mm
Hub Height
37 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Maximum
42 mm
Handle Height - Minimum
38 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Clamp Knob
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 67 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated