  • Mfr # K0122.92061X15
  • Zoro # G7272511
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Uncoated (Caps), Powder Coated
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.92061X15
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.26
Overall Height
60.5 mm
Handle Length
65 mm
Thread Length
15 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Hub Height
32 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Clamp Knob
External
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Zinc
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated