  • Mfr # K0122.92061X40
  • Zoro # G7272286
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Uncoated (Caps), Powder Coated
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.92061X40
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
1.26
Width
0.73"
Overall Height
85.5 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Thread Length
40 mm
Hub Height
32 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Clamp Knob
External Thread
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
Metric
Handle Type
Teardrop
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated