  • Mfr # K0122.0A06X45
  • Zoro # G7270527
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Silver
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.0A06X45
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
#10-24
Overall Length
37 mm
Width
0.51"
Overall Height
78 mm
Height (In.)
0.97
Thread Length
45 mm
Details
Color
Silver
Finish
Black Oxide (Parts)
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Type
External Thread
Components
Steel
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size #10-24, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 78 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud