  • Mfr # K0122.0AE2X25
  • Zoro # G7310311
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.0AE2X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
#8-32
Overall Length
37 mm
Height (In.)
0.97
Overall Height
58 mm
Width
0.51"
Handle Length
30 mm
Thread Length
25 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Maximum
33 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Thread Type
External
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Components
Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #8-32, Thread Standard UNC, Screw Length 25.00mm, Overall Height 58 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated