  • Mfr # K0122.0041X45
  • Zoro # G7269879
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Black
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.0041X45
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
30mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
M4
Overall Length
37 mm
Width
0.51"
Overall Height
78 mm
Height (In.)
0.97
Handle Height - Maximum
33 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Length
30 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Thread Length
45 mm
Details
Color
Black
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Steel
Thread Type
External
Type
External Thread
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Thread Standard
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Material
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M4, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 78 mm, Overall Length 37 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated