  • Mfr # K0122.1A12X20
  • Zoro # G7360136
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.1A12X20
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
#10-32
Overall Length
47 mm
Width
0.51"
Overall Height
54 mm
Height (In.)
0.97
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
31 mm
Handle Length
40 mm
Thread Length
20 mm
Handle Height - Maximum
34 mm
Details
Color
Orange
Finish
Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNF
Zinc
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size #10-32, Thread Standard UNF, Screw Length 20.00mm, Overall Height 54 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated