  • Mfr # K0122.1A227X25
  • Zoro # G7282655
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Red
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.1A227X25
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
47 mm
Height (In.)
0.97
Width
0.51"
Overall Height
59 mm
Thread Length
25 mm
Details
Color
Red
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Steel
Thread Type
External
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
UNF
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Red, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNF, Screw Length 25.00mm, Overall Height 59 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated