  • Mfr # K0122.1056X50
  • Zoro # G7299367
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Silver
Diameter
13mm
Finish
Black Oxide (Parts), High-Gloss Chrome (Body), Powder Coated
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.1056X50
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
50.00mm
Thread Size
M5
Overall Length
47 mm
Overall Height
84 mm
Height (In.)
0.97
Width
0.51"
Thread Length
50 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Steel
Item
Adjustable Handle
Type
External Thread
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Thread Standard
Metric
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M5, Thread Standard Metric, Screw Length 50.00mm, Overall Height 84 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud