  • Mfr # K0122.2A43X20
  • Zoro # G7271175
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.2A43X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
65.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Thread Length
20 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Item
Adjustable Handle
Components
Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Thread Type
External
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Handle Type
Teardrop
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 65.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated