  • Mfr # K0122.2A36X30
  • Zoro # G7301071
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.2A36X30
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
75.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Thread Length
30 mm
Details
Color
Silver
Finish
Black Oxide (Parts)
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 75.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud