  • Mfr # K0122.2A33X35
  • Zoro # G7271461
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.2A33X35
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
35.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Overall Height
80.5 mm
Thread Length
35 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Adjustable Handle
Components
Thread Standard
UNC
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 35.00mm, Overall Height 80.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated