  • Mfr # K0122.2063X55
  • Zoro # G7282996
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Silver
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.2063X55
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
55.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
100.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Thread Length
55 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
External
Components
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 100.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated