  • Mfr # K0122.20827X30
  • Zoro # G7283328
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Red
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.20827X30
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
75.5 mm
Height (In.)
1.12
Width
0.73"
Thread Length
30 mm
Details
Color
Red
Material
Diecast Zinc, Steel
Adjustable Handle
Components
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Metric
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Red, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 75.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated