  • Mfr # K0122.2081X40
  • Zoro # G1236663
Screw Length
40.00mm
Color
Black
Height
3.25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.2081X40
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M8
Height
3.25"
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
Overall Height
85.5 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Thread Length
40 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Color
Black
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753
Steel
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud