  • Mfr # K0122.2101X40
  • Zoro # G0561346
/ea
Key Features
Style
Modern Design
Screw Length
40.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
3.25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.2101X40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M10
Height
3.25"
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
Overall Height
85.5 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Hub Height
28.5 mm
Thread Length
40 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Details
Style
Modern Design
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Thread
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Item
Adjustable Handle
Knob Type
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753
Thread Type
External
Components Material
Steel
Handle Type
Teardrop
Handle Material
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 85.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud