  • Mfr # K0122.3A33X20
  • Zoro # G7300977
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.3A33X20
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
78.5 mm
Height (In.)
1.46
Thread Length
20 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Type
External Thread
Components
Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Thread Type
External
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Handle Material
Zinc
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 78.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated