  • Mfr # K0122.3083X55
  • Zoro # G7290440
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Silver
Diameter
21mm
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.3083X55
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
55.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Overall Height
113.5 mm
Width
0.83"
Height (In.)
1.46
Thread Length
55 mm
Details
Color
Silver
Material
Diecast Zinc, Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Components
Thread Standard
Metric
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 113.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated