  • Mfr # K0122.4A41X90
  • Zoro # G7260885
Color
Black
Diameter
27mm
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.4A41X90
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
90.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
109 mm
Width
1.06"
Overall Height
157.5 mm
Height (In.)
1.69
Handle Height - Maximum
67.5 mm
Hub Height
43 mm
Handle Height - Minimum
63 mm
Handle Length
95 mm
Thread Length
90 mm
Details
Color
Black
Steel
Finish - Machining
Powder Coated
Thread Standard
UNC
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 90.00mm, Overall Height 157.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated