  • Mfr # K0122.4101X45
  • Zoro # G1939357
/ea
Key Features
Style
Modern Design
Screw Length
45.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
4.25"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.4101X45
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
45.00mm
Thread Size
M10
Height
4.25"
Overall Length
109 mm
Height (In.)
Overall Height
112.5 mm
Hub Height
43 mm
Handle Height - Minimum
63 mm
Handle Length
95 mm
Thread Length
45 mm
Handle Height - Maximum
67.5 mm
Details
Style
Modern Design
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Thread
Item
Adjustable Handle
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Knob Type
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753
Thread Type
External
Handle Material
Handle Type
Teardrop
Components Material
Steel
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 45.00mm, Overall Height 112.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, Mounting Type Threaded Stud