  • Mfr # K0122.4101X90
  • Zoro # G7290276
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Black
Diameter
27mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0122.4101X90
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
90.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
109 mm
Overall Height
157.5 mm
Height (In.)
1.69
Width
1.06"
Thread Length
90 mm
Handle Length
95 mm
Hub Height
43 mm
Handle Height - Minimum
63 mm
Handle Height - Maximum
67.5 mm
Details
Color
Black
Finish
Material
Diecast Zinc, Steel
External Thread
Components
Steel
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Item
Adjustable Handle
Finish - Machining
Powder Coated
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 90.00mm, Overall Height 157.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated