  • Mfr # K0122.4122X55
  • Zoro # G7301406
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Orange
Diameter
27mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated, Satin (Body)
Height
43mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.4122X55
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
27mm
Height
43mm
Length
95mm
Screw Length
55.00mm
Thread Size
M12
Overall Length
109 mm
Height (In.)
1.69
Width
1.06"
Overall Height
122.5 mm
Hub Height
43 mm
Handle Length
95 mm
Thread Length
55 mm
Handle Height - Minimum
63 mm
Handle Height - Maximum
67.5 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Steel
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Type
External Thread
Handle Type
Teardrop
Finish - Machining
Powder Coated
Components Material
Steel
Handle Material
Zinc
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M12, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 122.5 mm, Overall Length 109 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated