  • Mfr # K0122.5A56X40
  • Zoro # G7284971
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Silver
Diameter
31mm
Finish
Black Oxide (Parts)
Height
49mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.5A56X40
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
31mm
Height
49mm
Length
110mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
1/2"-13
Overall Length
126 mm
Overall Height
117.5 mm
Height (In.)
1.93
Width
0.91"
Thread Length
40 mm
Details
Color
Silver
Finish
Black Oxide (Parts)
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size 1/2 In.-13, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 117.5 mm, Overall Length 126 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud