  • Mfr # K0269.1A216X15
  • Zoro # G3566394
Screw Length
15.00mm
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Height
1.77"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0269.1A216X15
Screw Length
15.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
1.77"
Height (In.)
Overall Length
47 mm
Overall Height
48.5 mm
Thread Length
15 mm
Material
Thermoplastic
Color
Yellow
Type
External Thread
Components
Thread Standard
UNC
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Steel, Color Yellow, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 48.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud