  • Mfr # K0117.1A21X15
  • Zoro # G1654992
Screw Length
15.00mm
Height
1.87"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0117.1A21X15
Screw Length
15.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
1.87"
Height (In.)
Overall Length
46 mm
Overall Height
50.5 mm
Handle Length
39 mm
Handle Height - Maximum
35.5 mm
Handle Height - Minimum
32.5 mm
Thread Length
15 mm
Hub Height
24.5 mm
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 15.00mm, Overall Height 50.5 mm, Overall Length 46 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud