  • Mfr # K0117.1061X15
  • Zoro # G2840555
/ea
Key Features
Style
Classic Ball
Screw Length
15.00mm
Material
Zinc
Color
Black
Height
1.87"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0117.1061X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M6
Height
1.87"
Overall Length
46 mm
Height (In.)
Overall Height
50.5 mm
Handle Length
39 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
32.5 mm
Thread Length
15 mm
Handle Height - Maximum
35.5 mm
Details
Style
Classic Ball
Material
Zinc
Color
Black
Type
External Threads, Stainless Steel Components
Item
Adjustable Handle
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated, Satin
Knob Type
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Components Material
Stainless Steel
Handle Material
Handle Type
Ball Knob
Handle Angle
20 Degrees
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Stainless Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 50.5 mm, Overall Length 46 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud