  • Mfr # K0123.1A22X30
  • Zoro # G7285446
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.39
Color
Orange
Diameter
13mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
24.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K0123.1A22X30
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.39
Diameter
13mm
Height
24.5mm
Length
40mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
1/4"-20
Overall Length
47 mm
Width
0.51"
Overall Height
64 mm
Height (In.)
0.97
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Maximum
34 mm
Handle Height - Minimum
31 mm
Handle Length
40 mm
Thread Length
30 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Item
Adjustable Handle
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Components
Stainless Steel
Thread Type
External
Handle Material
Zinc
Thread Standard
UNC
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Components Material
Stainless Steel
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 64 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated