  • Mfr # K0270.1A21X50
  • Zoro # G0225136
Screw Length
50.00mm
Material
Plastic
Color
Black
Height
3.15"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0270.1A21X50
Screw Length
50.00mm
Thread Size
1/4"-20
Height
3.15"
Height (In.)
Overall Length
47 mm
Overall Height
83.5 mm
Thread Length
50 mm
Handle Height - Maximum
33.5 mm
Handle Length
40 mm
Hub Height
24.5 mm
Handle Height - Minimum
30 mm
Material
Plastic
Color
Black
DIN EN ISO 4753, RoHS
Knob Type
Modern Design
Thread Standard
UNC
Die-Cast Zinc Toothed Ring
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Inch
Thread Material
Stainless Steel
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Fiberglass-Reinforced Plastic, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size 1/4 In.-20, Thread Standard UNC, Screw Length 50.00mm, Overall Height 83.5 mm, Overall Length 47 mm, Thread Type External, Features Die-Cast Zinc Toothed Ring, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud